איפה המשרדים שלנו?

המנוף 2, רחובות

ראשון - חמישי 07:00-19:00

לחץ כאן להתחלת שיחה

073-3744110

קוד פתוח וקוד סגור מה ההבדלים?

קצר בזמן? השאר פרטים ותכף נתקשר!

בחיפוש אחר תוכנה עבור העסק שלהם, בעלי העסקים עומדים לרוב מול בחירה קשה בין תוכנה בקוד סגור לתוכנת קוד פתוח.

 העניין הוא שהבחירה לא תמיד מובנת מאליה, שכן לכל אחת מהתוכנות יש את המיוחדות שלה עם שילוב של יתרונות וחסרונות.

במאמר זה תקבל הסבר על קוד פתוח לעומת קוד סגור, נדבר על ההבדלים ביניהם, אך לפני כן נבהיר מהן תוכנות קוד פתוח ותוכנות קוד סגור.

מהי תוכנת קוד פתוח?

תוכנת קוד פתוח (OSS) מופצת תחת הסכם רישוי המאפשר שיתוף, צפייה ושינוי של קוד על ידי משתמשים וארגונים אחרים.

או בשפה מעט יותר ידידותית למשתמש, תוכנת קוד פתוח זמינה לקהל הרחב לשימוש ולשינויים ולאחר הקמת חנות אינטרנטית ניתן לקבל את קצבי החנות, המשמעות היא שהחנות שלכם יכולה תמיד  להתפתח ולהיות מופצת על ידי מפתחים אחרים בכל מקום בעולם, באופן אידיאלי משמעות הדבר היא שהתוכנה משופרת לאורך זמן, אך לעיתים קרובות היא יכולה לקחת שפע פיתולים מעניינים עם כל התפתחות והיא יכולה לשנות צורה לחלוטין.

אז מה היא תוכנת קוד סגור?

ניתן להגדיר תוכנת קוד סגור כתוכנה קניינית המופצת במסגרת הסכם רישוי למשתמשים מורשים עם הגבלות על שינוי, העתקה ופרסום מחדש.

או במונחים של הדיוט, קוד המקור אינו משותף לציבור על מנת שאף אחד לא יכול להסתכל עליו או לשנות אותו, קוד סגור הוא בעצם ההפך מקוד פתוח. 

קוד סגור הוא למעשה תוכנה סגורה בשביל שהמשתמש (החנות שלכם) תתקדם ביחס לחדשנות ולשירותים החדשים שמוצעים בשוק תצטרכו לשלם הרבה מאוד כסף לחברה הבונה כי מדובר בפיתוח ויתרה מכך לא תוכלו לקבל הצעת מחיר מחברה חברת אם החלטתם שלא מתאים לכם לעבוד עם אותה החברה כי קצבי האתר וכול התכנים שלכם בעצם אצלה.

אז, כאשר שוקלים תוכנה בקוד פתוח או בקוד סגור, 

הבדלים בין קוד סגור לקוד פתוח

מה הם כמה מההבדלים העיקריים שיש לקחת בחשבון לפני שתקבל החלטה? 

  • אנו נבחן שירות / תמיכה, חדשנות, שמישות ואבטחה בתוכנות קוד פתוח וגם בתוכנות קוד סגור ונפרט את היתרונות והחסרונות של שתי מערכות התוכנה.

כוחו של ההמון

ידיים רבות יכולות להביא לתוצאות עוצמתיות. הכוח הקולקטיבי של קהילה של אנשים מוכשרים העובדים ביחד מספק לא רק יותר רעיונות, אלא פיתוח ופתרון בעיות מהיר יותר כאשר מתעוררים בעיות.

הקוד הפתוח מפותח בעזרת קהילת מתכנתים גלובלית שהתאחדה רק על מנת להביא לפיתוח קוד מתקדם ויעיל שיהיה פתוח לשימוש הקהל הרחב ללא עלות כלומר לאחר אם רציתם לקבל תמיכה לאחר פתיחת אתר מכירות תכלו לקבל זאת בעזרת הקהילה ביעילות ומהירות.

שקיפות- החנות שלך בסכנה

פירושו של קוד פתוח הוא בדיוק זה – אתה מקבל ראות מלאה לבסיס הקוד, כמו גם כל הדיונים על האופן בו הקהילה מפתחת תכונות ומטפלת בבאגים. לעומת זאת, קוד סגור המיוצר בסודיות עשוי להגיע עם מגבלות בלתי צפויות והפתעות לא רצויות אחרות, באמצעות קוד פתוח אתה מוגן מפני סיכונים כאלו ויכול לראות בדיוק מה אתה מקבל.

מהימנות

מכיוון שיש יותר עיניים, האמינות של קוד פתוח נוטה להיות גם עדיפה, כאשר קהילה עולמית תומכת בתכנות הקוד – ולא צוות אחד בחברה אחת – קוד מפותח בפורומים מקוונים ומונחה על ידי מומחים.,הפלט נוטה להיות קוד חזק מאוד, מנוסה ובדוק למעשה, קוד פתוח נמצא בשימוש היום בכ- 90% מהאתרים באינטרנט והוא מאומץ במהירות על ידי ארגונים גדולים מסיבה זו שבעיקר מתבססים על פתיחת אתר מג’נטו.

אבטחה טובה יותר

בדומה לאמינות, הקוד של תוכנת קוד פתוח הוא בדרך כלל מאובטח יותר מכיוון שהוא נבדק באופן מעמיק יותר ונבדק על ידי הקהילה (ובכל הנושאים שעולים נוטים לטפל בזהירות רבה יותר). נקודה עיקרית שבדרך כלל עולה באימוץ של קוד פתוח היא חששות מפני אבטחה, אך היום זה פשוט לא רלוונטי.

מוטיבציה לשיפור

עם תוכנת קוד פתוח, המוטיבציה היחידה מאחורי קבלת ההחלטות בשביל להגיע לפתרון היא להפוך את המוצר למוצר הטוב והשימושי ביותר האפשרי. תאגידים שעושים קוד קנייני מכניסים בדרך כלל את השורה התחתונה על מנת לפתור את הבעיה העכשווית, וזה לא תמיד אידיאלי , כשבוחרים תוכנה טכנולוגית לעסק שלך, עדיף להבטיח שהאג’נדה שלה תומכת באינטרסים שלך.

בעלות על הקוד

תוכנה קניינית המבוססת על קוד סגור מגדילה את הסיכון שתישאר מחוץ לעסק ללא שום דבר בידיים על ידי הספק או החברה, אם זה קורה ארגונים יכולים להיות נתונים לחסדי עליית המחירים של הספקים ולחוות חוסר גמישות שהם לא יכולים לברוח ממנה מבלי להישאר חסרי כל, על חברות להקפיד להשתמש בפתרונות קוד פתוח אמיתיים על מנת לא להיות תלויים בספק או בחברה שהקוד נמצא בבעלותם.

עלות

זה יכול להיות ההבדל הגדול ביותר בין שני הסוגים, ישנם כמה דגמי תמחור שונים, אך השניים בהם נתמקד הם שירותי רכישה ומנוי רגילים. 

באופן כללי, תוכנת מקור סגור נוטה להיות בעלות כלשהי של התוכנה, מודל התמחור של תוכנת הקוד הסגור כולל את הזכות להשתמש בתוכנה, בין אם מדובר בעלות מראש או כמנוי.

לעומת זאת, בקוד פתוח אין עלות הקשורה לפונקציונליות הליבה, עם זאת עלויות יכולות להופיע עבור תכונות נוספות, סיוע או פונקציות ספציפיות נוספות.

אך בסיכום העלות הכוללת, המחיר של תוכנת הקוד הפתוח יחד עם כל התוספות יהיה נמוך יותר או משתלם יותר מאשר קניית תוכנת הקוד הסגור.

  • רוצה לדעת יותר? צפה במאמר – עובדות שאתה צריך לדעת לפני בניית חנות וירטואלית

לסיכום לאחר שאנחנו יודעים מה ההבדלים בין השניים – 

הרבה חברות גדולות החלו לאמץ את הקוד הפתוח – ולעתים קרובות מובילות לשינויים נוספים – הן מביאות את כוח המשאבים שלהן לקהילות התומכות בפתרונות קוד פתוח ועוזרות להן לשפר ולייעל את הקוד.

בנוסף ליתרונות אלה, לתוכנת קוד פתוח קיימת הכדאיות לטווח הרחוק מאשר מפתחים קנייניים שמגיעים והולכים. בזכות קהילות תומכות הפועלות ללא הפסק להכניס חידושים ללא הרף, תוכנת קוד פתוח נותרה בחזית קידמת הטכנולוגיה בכללותה ועונה על צרכי ארגונים ועסקים שונים תוך כדי שהיא ממשיכה להתפתח ולגדול.

רוצים חנות שמבוססת על קוד פתוח ? ההצלחה שלכם יכולה להיות כבר עכשיו בעזרת קליק אחד ! שיחת יעוץ בחינם צור איתנו קשר 

קובי אגאי
קובי אגאי
מייסד חברת AGHAI, בוגר יחידה 8200, יזם אינטרנט, סטארטאפיסט, בעל נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בעולם הקומרס. שותף למיזמי אינטרנט גדולים, בעל ניסיון בעבודה מול תאגידים וחברות ענק - מומחה קידום אורגני ו SEO טכני לאתרי סחר גדולים.
60 שניות על חנות וירטואלית
טופס יצירת קשר מהיר
מאמרים לבניית חנות
עדיין מתלבט? דבר איתנו - יעוץ חינם!
אהבת את המאמר? נשמח לשיתוף :)
פתאום כולם רוצים למכור באינטרנט!

בניית חנות וירטואלית בתוך 5 ימי עסקים – הנחה של 40% עקב המצב.

רוצה לשמוע עוד? הזן פרטיך ותכף נתקשר
או התקשר אלינו
קצר בזמן?

הזן פרטיך ותכף נתקשר​!